Trabzon Hamsiköy Sütlacı

Türkiye’nin en iyi sütlacını yiyebileceğiniz yer olarak gösterilen Trabzon’a kadar gidip de meşhur Hamsiköy sütlacını yemeden dönmemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bir kez deneyenin anlata anlata bitiremediği bu lezzetin kerameti sütünden mi pirincinden mi maalesef ki hala bilinmemekte. Trabzon’da pek çok yerde deneyebileceğiniz bu muhteşem tatlıyı asıl meşhur olduğu Hamsiköy’de de tadabilirsiniz.


Malzemeler

 • 2 Litre tam yağlı çiğ süt 
 • 1 su bardağı pirinç
 • 1 su bardağı şeker
 • 1 çimdik tuz
 • Fındık

Hamsiköy sütlacı tarifi nasıl yapılır?

 1. Sütümüzü ocağa alalım ve orta ateşte kaynamaya bırakalım.
 2. Sütümüz kaynaya dursun biz pirinçleri bir süzgece koyalım ve sudan geçirelim. Burada dikkat edin, pirinçler çok yıkanmayacak. Nişastasını kaybetmesini istemiyoruz.
 3. Süt kaynamaya başlayınca, yıkadığımız pirinçleri içerisine ekleyelim. Ara ara karıştırarak orta ateşte kaynayıncaya kadar bekleyelim. Kaynadıktan sonra ocağı en kısık ayara getirelim ve bu şekilde pişirmeye devam edelim.
 4. 30 dakikanın sonunda bir çimdik tuz ilave edelim. 35. dakikada şekeri ekleyelim ve 5 dakika daha kaynatalım. Yani Hamsiköy sütlacı toplamda 40 dakika pişmiş oluyor. NOT: Eğer daha sıvı kıvamda sütlaçtan hoşlanıyorsanız, sürelerin hepsinden 5 dakika çıkartabilirsiniz.
 5. Sütlacı şimdi fırın kaplarına alalım ve fırın tepsisine yerleştirelim. Fırın tepsisinin yarısına kadar soğuk su koyalım. 200 derecede üzerleri kızarıncaya kadar pişirelim.
 6. Fırından çıkan sütlaçlar soğuduktan sonra, üzerlerini kırılmış fındık ile süsleyelim ve bu şekilde servis edelim.

İşte gerçek Hamsiköy sütlacı tarifi bu şekilde hanımlar. Biraz uzun sürüyor ama lezzetine de değiyor.

Trabzon Hamsiköy Sütlacı içeriği, 16 Aralık 2020 tarihinde Bitrabzon.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha