Trabzon Hodan Böreği

Anavatanı Suriye olan hodan bitkisi, Trabzon sınırları içerisinde de yetişen bitkilerden biri. Çeşitli yemeklerde kullanılan hodanın kentteki en meşhur yemeği ise hodan böreği… Önceden açılmış böreklik yufkaların üzerine, haşlanıp baharatlandıktan sonra hodanlı iç harç ekleniyor. Fırından çıkarınca ise çıtır çıtır bir lezzet sizleri bekliyor.


HODAN BÖREĞİ

 

 

Yarım kg yufka

Yarım litre süt

Yarım litre su

Yarım lt sıvıyağ

İç malzeme için:

1 demet hodan

1 adet soğan

1 çay kaşığı tuz

1 çay kaşığı karabiber

 

 

Bir tavada bol suda yıkayıp ayıkladığınız ve ince kıydığınız hodanları, ince kıydığınız soğanlarla soteleyin. Tuz ve biberini ayarlayın. Yufkaları sıvı yağ, süt ve su ile oluşturduğunuz sulu harç ile yağlayın ve 8'e bölün. İç malzemeyi koyup sigara böreği gibi sarın. Yağlanmış fırın tepsisine koyup, kalan harcı üzerine sürün. 200 dereceye ayarladığınız fırında börekleri üzeri kızarana kadar pişirin. Arzunuza göre sıcak veya ılık olarak servis yapabilirsiniz.

 

 

Hodan otu: Mayıs-eylül ayları arasında mavi renkte çiçek açar. Sert tüylü, 15-60 cm yüksekliğinde, bir yıllık otsu bir bitkidir. Halk dilinde sığırdili olarak da bilinir. Rutubetli yerleri sever. Buruşuk yaprakları ovaldir, çiçekleri ise uzun saplıdır. Türkiye'de Marmara, Kuzey ve Batı Anadolu'da yetişir.

Trabzon Hodan Böreği içeriği, 16 Aralık 2020 tarihinde Bitrabzon.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha