Trabzon Sultan Murat Yaylası

Trabzon ili Çaykara ilçesine 25 km. mesafede olan ve Aydıntepe'nin 54 km. kuzeybatısında bulunan Sultanmurat yaylasında elektrik, içme suyu ve wc bulunmaktadır. I. Dünya Savaşından kalma siperler ve şehit mezarlarını her yıl 26 Haziranda düzenlenen şenliklerde binlerce insan ziyaret etmektedir.


Trabzon Sultan Murat Yaylası;

IV. Murat 1635 yılında İran seferinden dönerken ordusuyla bu yaylada konaklayarak Cuma namazını kılmış ve birkaç gün burada konaklamış olmasından dolayı birkaç yaylanın merkezinde olan bu yaylaya “Sultanmurat” ismi verilmiştir.İlçe merkezinden 17 Km. güneybatıda ve denizden 2000 m. yükseklikte bulunan bu yaylada ayrıca I. Dünya Savaşı Rus ordularına karşı savaşan Osmanlı ordularının bir şehitliği vardır.Burada bir subay ve 70 er olmak üzere 71 Mehmetçik Rus askerleriyle savaşarak şehit düştüğünden bu tepeye “Şehitler Tepesi” ismi verilmiştir.

Trabzon ili Çaykara ilçesine 25 km. mesafede olan ve Aydıntepe'nin 54 km. kuzeybatısında bulunan Sultanmurat yaylasında elektrik, içme suyu ve wc bulunmaktadır. I. Dünya Savaşından kalma siperler ve şehit mezarlarını her yıl 26 Haziranda düzenlenen şenliklerde binlerce insan ziyaret etmektedir.

Sultan Murat Yaylası Hakkında Bilgi

Trabzon’un gözde yaylalarından biri olan Sultan Murat Yaylası Çaykara’da bulunmaktadır. İlçe merkezinden 25 kilometre uzaklıkta olan bu yayla aynı zamanda deniz seviyesinden 2200 metre yüksekliktedir. Trabzon İli Çaykara İlçesine 25 km mesafede olan ve Aydıntepe’nin 54 km kuzeybatısında bulunan Sultan murat Yaylasında 1. Dünya Savaşından kalma siperler ve şehit mezarlarını her yıl binlerce insan ziyaret etmektedir.

1635 yılında İran Seferinden dönerken IV. Murat burada ordusu ile Cuma namazını kılmış ve burada konaklamıştır. Sultan Murat’ın çok beğendiği bu yaylanın adı bu hadiseden sonra Sultan Murat Yaylası olarak kalmıştır ve Sultan Murat’ın namaz kıldığı alan hala korunmaktadır.

1916’da olan 1. Dünya Savaşı’nda Ruslarla yapılan savaş sonrasında şehit olan askerlerimiz için yaylaya 1.5 kilometre uzaklıkta şehitlik yapılmıştır. Bu şehitlikte 1 subay ve 70 askerin mezarı bulunmaktadır ve şehitliğin olduğu yere Şehitler Tepesi denilmektedir. Aynı zamanda yaylada 1. Dünya Savaşı’ndan kalma siperlikler bulunmaktadır.

Yaylada her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz imkanlar vardır.(elektrik, içme suyu, otel, lokanta, kahvehane, kasap, market)

Sultan Murat Yaylası’nda Yapılacak Aktiviteler

Sultan Murat Yaylası Şenlikleri

Sultan Murat Yaylası’nda her sene şenlikler olmaktadır ve bu şenliklere çevre il ve ilçelerden katılım olmaktadır. Şenlikler her sene 20 Ağustos zamanı olmakla birlikte şenlikte kültürel, ticari, ve insani paylaşımlar yapılmaktadır ve yöreye ait oyunlar oynanmaktadır. Eğer ki tatilinizi bu tarihlere denk getirirseniz siz de bu şenliklere katılım sağlayabilirsiniz.

Doğa Yürüyüşü

Adeta oksijen depolayacağınız bir yer olan Sultan Murat’ta güzel bir yürüyüş yaparak tatilinizi daha güzel hale getirebilirsiniz. Ayrıca orada bulunan restoranlarda yemek yiyerek yörenin lezzetlerini tadabilirsiniz.

Sultan Murat Yaylası’na Nerededir, Nasıl Gidilir?

Trabzon, Çaykara ilçesine bağlı olan Sultan Murat ilçe merkezinden 25 kilometre uzaklıkta ve deniz seviyesinden 2200 metre yüksekliktedir. Kış aylarında yolların kapalı olma ihtimali üzerine yaz aylarında gitmenizi sizlere tavsiye ederiz. Sultan Murat’a ister şahsi aracınız isterseniz turlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Rize-Artvin Sultan Murat Yaylası arası yaklaşık 114 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 1 saat 53 dakika sürmektedir.

Trabzon Havaalanı Sultan Murat Yaylası arası yaklaşık 99 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 1 saat 48 dakika sürmektedir.

Trabzon Sultan Murat Yaylası içeriği, 06 Kasım 2020 tarihinde Bitrabzon.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha